Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Powiększenie sutka u mężczyzny

Powiększenie sutka u mężczyzny może być fizjologiczne lub być objawem chorób. Rozrost męskich sutków może być następstwem ginekomastii, np. przy marskości wątroby, nadczynności tarczycy, niewydolności nerek, a także raka płuc. Dodatkowo, gdy mamy do czynienia ze stwardnieniem sutków, podejrzewać można raka piersi.

Działanie niepożądane leków

Nieprawidłowe powiększenie sutka u mężczyzn może być związane z przyjmowanymi lekami, np. przeciwdepresyjnymi. W takim przypadku powiększenie pojawia się nagle i mija po odstawieniu tych leków. Jeżeli sutki po odstawieniu leków wracają do właściwych rozmiarów, wtedy można uznać, że ich powiększenie było działaniem niepożądanym tych środków.

Do powiększenia sutków u mężczyzn może dojść także na skutek zażywania niektórych leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca, w leczeniu grzybicy, nadciśnienia, arytmii, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Powiększenie sutków u mężczyzn jako objaw chorobowy

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z chorobą, sutki są powiększone obustronnie, z wyjątkiem sytuacji, kiedy powiększenie spowodowane jest pojawieniem się guza lub guzków pod brodawką sutkową lub w jej pobliżu.

W ekstremalnych przypadkach powiększenia sutków pierś może nabrać wyraźnych cech kobiecych. Dodatkowym objawem może być ból przy ucisku lub niezależnie od zewnętrznych bodźców. Sutki nie powiększają się nagle, jak to jest w przypadku powiększenia na skutek działania niepożądanego leków, ale można zaobserwować ich stopniowy rozrost.

Ginekomastia fizjologiczna

Ginekomastia, czyli powiększenie piersi u mężczyzn lub chłopców nie zawsze jest objawem chorobowym. Ginekomastia może być fizjologiczna, czyli nie związana z żadnym schorzeniem. Do fizjologicznego powiększenia piersi może dojść u chłopców m.in. w okresie dojrzewania. Powodem tego jest zwiększony poziom wolnego estrogenu w stosunku do testosteronu. Fizjologiczne powiększenie piersi u chłopców może trwać kilka miesięcy i ustępuje samoistnie.

U starszych mężczyzn na skutek zmniejszonego wydzielania męskich hormonów płciowych, również może pojawić się ginekomastia. W tej sytuacji powiększenie piersi traktowane jest jako naturalny proces starzenia. Jeżeli powiększeniu piersi towarzyszą inne objawy, np. osłabienie, zmęczenie, zmiana wyglądu paznokci, warto udać się do lekarza, aby upewnić się, że zmiany w wyglądzie piersi nie są objawem chorobowym.

Do powiększenia piersi dochodzi również u osób otyłych. Taki stan nazywany jest pseudoginekomastią, czyli powiększeniem piersi na skutek nagromadzenia się tłuszczu, u osób z ogólną otyłością.

Jakie choroby oznacza powiększenie sutków męskich?

Powiększenie sutków może być objawem nowotworowym, np. nowotworu jąder lub nowotworu nadnerczy, gdyż choroby te wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. Powiększenie sutków u mężczyzn może być też jednym z objawów raka płuc.

Ginekomastia może być objawem chorób nerek, nie tylko nowotworowych, ale również ich przewlekłej niewydolności lub przerostu nadnerczy. Do powiększenia sutków u mężczyzn dojść może także na skutek nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Jak zostało wspomniane w paragrafie na temat ginekomastii fizjologicznej, zmniejszenie wydzielania męskich hormonów powoduje powiększenie piersi. U ludzi starszych jest to naturalny proces, jednak u młodych mężczyzn, taki stan nazywamy hipogonadyzmem, który polega na zaburzeniu wytwarzania androgenów.

Ginekomastia jest również spowodowana chorobami wątroby. Gruczoły piersiowe stymulowane są do rozrostu na skutek zwolnionej przemiany hormonów płciowych u osób z marskością wątroby. Choroba ta najczęściej spowodowana jest nadużywaniem alkoholu, ale także przewlekłym stanem zapalnym wątroby w wyniku wirusowego zapalenie wątroby typu B, C, D, zatruciami lekami, chemikaliami, zaburzeniami metabolizmu żelaza i miedzi, rzadkimi schorzeniami przemiany materii oraz chorobami tropikalnymi.

Stwardnienie sutków męskich a rak piersi

Sutki męskie mogą być powiększone z powodu tworzenia się guzka lub guzków. Jeżeli wyczuwalny jest twardy guzek może świadczyć to o raku piersi u mężczyzny.

Guzek lub guzki powstają w jednej piersi. Zazwyczaj pod brodawką sutkową lub w jej pobliżu. Stwardniałe sutki są bezbolesne nawet podczas ich uciskania. Zmiany pojawiają się nagle. Dodatkowo można zaobserwować powiększone lub twarde węzły chłonne.

Rak piersi u mężczyzn: niska świadomość kosztuje życie, mówi nowe badanie

Częstość występowania raka piersi u mężczyzn wynosi mniej niż jeden procent. Ale kiedy to mężczyzna zachoruje, często nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium w momencie diagnozy, stwierdza nowe badanie. Badanie to, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, przyglądało się rakowi piersi w sześciu krajach na świecie... czytaj więcej

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

Lekarze apelują, by pacjenci pamiętali o związkach między piciem alkoholu a rakiem wątroby i innymi chorobami tego organu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy