Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy torbiela skrzelopochodnej

Torbiel skrzelopochodna lub też torbiel boczna szyi to wada wynikająca z błędnego, czyli nieprawidłowego zamykania się kieszonek skrzelowych podczas rozwoju zarodka w organizmie kobiety. Dlatego też, choroba ta jest wrodzona.

Zobacz również opis choroby: Torbiel skrzelopochodna

 

Czym jest torbiel boczna szyi?

Podczas rozwoju zarodka, powstaje 5 kieszonek z których następnie wyrasta głowa, szyja i klatka piersiowa. Okres ten to średnio 6 tydzień rozwoju płodu w organizmie. To właśnie z pozostałości tych torebek powstają torbiele. Torebki rozmieszczone są w różnych częściach organizmu, dlatego też, sam torbiel nie posiada stałego miejsca ?zameldowania?, a znajduje się w zależności od torebki, z której powstała.

Torbiel boczna szyi - objawy

Tak jak zostało to już wspomniane, położenie torbieli zależne jest od tego, z jakiej kieszonki się wywodzi. Tak samo jest w przypadku objawów, które różnią się od położenia torbieli i jego ewentualnego zakażenia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest trudność w oddychaniu u niemowląt. Takie wyniki, można otrzymać już zaraz po urodzeniu, dzięki czemu lekarze będą mogli ustalić w szybki sposób metodę leczenia. Dodatkowo do objawów torbieli skrzelopochodnej zalicza się stridor, czyli świst krtaniowy polegający na zwężeniu dróg oddechowych, których lokalizacja mieści się poza klatką piersiową. Dodatkowo stistor występuje przy ucisku na oskrzela i tchawicę. Występuje również dysfagia, która terminem medycznym określana jest jako utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk aż do żołądka.

Jeżeli nie występuje zakażenie torbieli, to wszystkie możliwe objawy zostały już wymienione. Ostatnim jest sama obecność guza na szyi. Jednak, jeżeli pojawiają się objawy zakażenia torbieli to do objawów zaliczyć można dodatkowo:

  • gorączkę,
  • ból,
  • zaczerwienienie na szyi,
  • obrzęk skóry nad torbielem,
  • trudności w oddychaniu,
  • rzadko pojawia się kaszel.

Leczenie torbieli

Najczęstszą metodą jest operacja chirurgiczna polegająca na wycięciu torbieli. Całkowicie wycięta torbiel nie odnawia się, także nie ma ryzyka nawrotu. Jednakże w momencie, kiedy nie zostanie całkowicie usunięta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że torbiel znów odrośnie i wymagana będzie kolejna operacja. Torbieli w stanie zapalnym się nie operuje. Najpierw wymagane jest leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu specjalnie dobranych antybiotyków, a następnie, czyli dopiero po wyeliminowaniu stanów zapalnych torbieli, przystępuje się do zabiegu chirurgicznego.

Zobacz również opis choroby: Torbiel skrzelopochodna

Objawy Torbiel Trzustki

Torbiel trzustki zaliczana jest obok przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy przewodów trzustkowych do chorób tego narządu. Najczęściej występuje torbiel rzekoma (u około 90% pacjentów zgłaszających się z tym problemem). Patologia ta związana jest z występowaniem zbiornika płynu o dużej aktywności amylazy, który w zależności od ... czytaj więcej

Objawy torbiela

Torbiel inaczej cysta jest wypełnioną płynem bądź galaretowatą substancją przestrzenią, która może się pojawić w różnych miejscach ciała. Torbiele są swego rodzaju łagodną formą nowotworów. Jednak istnieje ryzyko przekształcenia się w nowotwory złośliwe, stąd też nie należy ich lekceważyć.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy