Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy

Objawów choroby możemy wyczekiwać do pierwszego roku po urodzeniu dziecka. Poporodowe zapalenie tarczycy może objawiać się tak naprawdę wszystkim i niczym.

Zobacz również opis choroby: Poporodowe zapalenie tarczycy

Kobieta może mieć wszystkie symptomy nadczynności bądź niedoczynności tarczycy, ale równie dobrze może nie mieć żadnych. Kobiety, które urodziły dziecko, kiepskie samopoczucie zwykle zrzucają na trud macierzyństwa i przystosowanie się do nowej roli, dlatego też wszelkie skargi na temat złego samopoczucia kobiety po porodzie natychmiast powinny być badane pod kątem PZT.

Choroby tarczycy na ogół objawiają się guzkami i powiększeniem tarczycy. W przypadku powiększenia tarczycy mogą występować duszności, ucisk w okolicach szyi i trudności z połykaniem.

W przypadku nadczynności tarczycy (występuje między pierwszym, a szóstym miesiącem po porodzie i trwa około dwóch miesięcy) może wystąpić pobudliwość, problemy z nadmiernym poceniem się, spadek masy ciała, szybka akcja serca, bądź zaburzenie rytmu serca. Mięśnie są osłabione i pojawiają się obrzęki, zwłaszcza w okolicach ud, ciało nie toleruje ciepła. Występuje niepokój, nerwowość, rozdrażnienie.

Niedoczynność tarczycy pojawia się pomiędzy trzecim a ósmym miesiącem po porodzie. Jeśli jest poprzedzona przez fazę nadczynność to jest szansa na jej wcześniejsze pojawienie się. Faza niedoczynności utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Objawiamy jest ogólne rozbicie, osłabienie.

Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się objawami depresji. Towarzyszy temu spadek sprawności intelektualnej. Osoby, u których wykryto choroby układu krążenia może pojawić się nasilenie symptomów. Pojawia się suchość skóry, wzrost masy ciała, obrzęki i wypadanie włosów.

Zdecydowana większość wymienionych dolegliwości może być spowodowana także innymi chorobami, nie tylko PZT. Jeśli badania hormonalne tego nie potwierdzają, nie ma podstaw do wiązania ich z chorobą tarczycy.
Objawy takie występują również w przypadku:
  • Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (PoChP)
  • Podgrupy zapalenia tarczycy
  • Depresja poporodowa
  • Nadwaga/otyłość
  • Duszności
  • Choroba Gravesa-Basedowa
  • Choroba Hashimoto
Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Poporodowe zapalenie tarczycy

Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Obniżenie ich działania hamuje fizyczne i psychiczne procesy zachodząc... czytaj więcej

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoczynności: pierwotną i wtórną. Pierwotna powstaje w związku z chorobami tarczycy, a wtórną wywołuje uszkodzenie przysadki lub podwzgórza. Choroba stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy