Niedostateczna ilość produkowanej tyroksyny prowadzi do stanu zwanego niedoczynnością tarczycy. Jednym z pierwszych symptomów jest pojawienie się tzw. obrzęku śluzowatego.
Objawia się on przede wszystkim pogrubieniem rysów twarzy. Buzia staje się nabrzmiała, grubsza.
Osoba cierpiąca na niedobór tyroksyny ma problemy z akceptacja samego siebie. Problemem staje się dla niej zwykłe wyjście z domu. Czasami powiększeniu ulegają także dłonie chorego. Palce stają się grube i nabrzmiałe.
Chroniczne zmęczenie
Niedobór tyroksyny powoduje także zmiany w ogólnym samopoczuciu. Osoba z obniżonym stanem hormonu staje się zmęczona, senna i apatyczna.
Problemy ze skórą
Chorzy cierpiący na niedobory tyroksyny skarżą się zwykle na sucha i szorstką skórę. Obniżony poziom hormonu objawia się chropowatą skórą na dłoniach, ramionach i nogach. Tymczasową ulgę przynieść mogą mleczka i balsamu nawilżające, ale nawet one nie są w stanie wyeliminować dyskomfortu wywołanego niedoborem tyroksyny.
Osłabione włosy
Problemy pojawiają się też w przypadku włosów. Czupryna staje się sucha i łamliwa. Standardowym objawem niedoboru tyroksyny są także rozdwajające się końcówki.
Problemem staje się nadmierne wypadanie włosów. Niektóre części głowy przerzedzają się bardziej, niż to wskazane. W skrajnych przypadkach dochodzić może nawet do wypadania włosów z tak nietypowych części ciała, jak brwi.
Zagrożone serce
Niedobór tyroksyny wpływa na czynności jednego z najważniejszych organów ludzkiego ciała- serca. Je akcja ulega spowolnieniu oraz spłyceniu, odczuwalne jest także zmniejszenie się ciśnienia. Zmiany mogą również dotknąć układ oddechowy. Niski poziom tyroksyny wpływa na spłycenie oraz zmniejszenie częstotliwości oddechów.
Inne objawy związane z niedoborem tyroksyny
Osoba z niskim poziomem tyroksyny jest niezwykle wrażliwa na zimno, zwłaszcza w obrębie dłoni oraz stóp. Zazwyczaj skarży się także się także na zaparcia, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Schorzenie dotyka także struny głosowe – mowa robi się szorstka i ochrypła.
Niedobór tyroksyny znacznie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Ważne, aby w porę zauważyć niepokojące symptomy i zasięgnąć opinii lekarza.
Zobacz również opis choroby: Niedobór tyroksyny
Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy
Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej
Objawy niedoboru jodu
Z całej zawartości jodu w organizmie, aż 80% ulokowane jest w tarczycy. Pierwiastek ten jest przyswajany z nie tylko jedzenia, ale też może zostać zaabsorbowany z powietrza przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. czytaj więcej
Brak komentarzy