Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru oreksyny

Inne nazwy objawów choroby: ;

Niedawno odkryte neuropeptydy – Oreksyny A i B posiadają wiele złożonych funkcji w organizmie. Ich niedobór jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia, ale także i mało prawdopodobny. Dowiedz się po jakich objawach można rozpoznać ich braki.

Zobacz również opis choroby: Niedobór oreksyny

Z uwagi na bardzo szeroki wpływ jaki oreksyny wykazują na procesy życiowe, ich niedobór będzie się przejawiał zaburzeniami działania organizmu.

Jedną z głównych funkcji oreksyn jest regulacja procesów związanych z przewodem pokarmowych. Skutkiem ich niedoboru może być np. brak łaknienia, nadmierny apetyt, przybranie na wadze oraz niemożność jej utraty.

Także wszelkie powtarzające się problemy z trawieniem takie jak regularnie występujące zgagi, bóle brzucha, biegunki oraz wymioty mogą sugerować niedobór tych neuropeptydów.

Powodować one mogą również zaburzenia wchłaniania, które skutkować mogą np.  skazą białkową, niedoborami mikro- i makroelementów czy też hiperglikemią.

Drugą ważną rolą oreksyn w organizmie jest utrzymywanie homeostazy energetycznej.

Gdy jest ich niewystarczająco w organizmie pojawić się mogą kłopoty ze snem lub bezsenność.

Czasami wystąpić też może nadmierna senność, która trwa mimo wielu przespanych godzin. Ich brak spowodować może także chroniczne zmęczenie, ciągły brak energii czy też problemy z metabolizmem.

Pojawić się też mogą kurcze mięśni.

Ponieważ oreksyny wpływają na prawidłowe wydzielanie się większości hormonów, niedobór tych neuropeptydów przejawiać się też może wszelkimi zaburzeniami hormonalnymi.

Łączyć się z brakiem oreksyn mogą zatem wszystkie problemy związane z:
  • rozrodem,
  • wzrostem,
  • rozwojem,
  • metabolizmem,
  • innymi czynnościami życiowymi.
Zmiany mogą też nastąpić w psychice. Człowiek może zacząć odczuwać złe samopoczucie, brak chęci do życia, spadek aspiracji.

Długotrwale utrzymujące się niedobory tych neuropeptydów mogą doprowadzić nawet do depresji oraz innych chorób psychicznych.

Z uwagi na liczne możliwe objawy niedoboru oreksyn, bardzo ciężko jest ten stan zdiagnozować. Na razie jednak naukowcy nie opracowali jeszcze bezpiecznego dla ludzi sposobu na ich uzupełnianie.

Badania nadal trwają i być może okaże się, że zostanie wynaleziony środek skutecznie leczący otyłość, problemy ze snem oraz zmiany hormonalne.



Zobacz również opis choroby: Niedobór oreksyny

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Otyłość: choroba, która coraz częściej dotyczy zwierząt

Jaki pan taki kram? Według kanadyjekiej pani weterynarz, zwierzęta domowe, tak samo jak i ludzie, są coraz bardziej dotknięte nadwagą, a nawet otyłością. Przyczyną jest oczywiście nadmierne jedzenie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy