Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru hormonu tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy.  Powoduje to zaburzenia metaboliczne. Objawy niedoczynności zależą od wieku chorego, stopnia rozwoju choroby oraz jej czasu trwania. Jak rozpoznać chorobę?

Zobacz również opis choroby: Niedobór hormonu tarczycy

Niedoczynność wrodzona

Ten rodzaj choroby nie daje najczęściej objawów w chwili narodzin. Rozpoznaje się ją dopiero po wykonaniu badania przesiewowego, które wykonywane jest w trzeciej dobie życia u wszystkich noworodków.

Jeśli dziecko nie jest leczone, zaczyna rozwijać się zespół kliniczny, który charakteryzuje się między innymi:
  • brakiem prawidłowego rozwoju psychomotorycznego,
  • ciągłym uczuciem zimna,
  • brakiem apetytu,
  • powiększonym obwodem brzucha,
  • opóźnieniem wzrostu i wyrzynania zębów.
Niedoczynność osób w wieku dojrzałym

Charakteryzuje się spadkiem aktywności intelektualnej i zawodowej. Stajemy się apatyczni, osłabienie, senni. Pojawiają się także oznaki depresji.

Pogorszeniu ulega nasza pamięć i koncentracja.

Zaczynamy przybierać na wadzę, cierpimy na zaparcia, bóle i sztywność mięśni. Towarzyszy nam ciągłe uczucie zimna.

Pogorszeniu ulega stan skóry: staje się sucha, szorstka. Do typowych symptomów należą także objaw „brudnych kolan”, brudnych łokci” wynikający z nieprawidłowego funkcjonowania skóry.

Włosy wypadają,  stają się szorstkie, łamliwe i bez połysku.

U kobiet dodatkowo pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Okres staje się bardzo obfity i nieregularny, trwa przeważnie dłużej niż zwykle. Zmniejsza się płodność kobiet. U mężczyzn dochodzi do impotencji.

Niedoczynność u kobiet w ciąży

Niedoczynność tarczycy spowodować może nieprawidłowy przebieg ciąży. Towarzyszyć jej może niedokrwistość i nadciśnienie tętnicze. Zwiększa się także ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu.

Urodzone dziecko może mieć niską wagę urodzeniową oraz wykazywać gorszy rozwój psychofizyczny.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie czekaj! Bezzwłocznie udaj się do lekarza, który po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań postawi diagnozę i dobierze leczenie.

Pamiętaj, że  szybko wykryta i prawidłowo leczona niedoczynność nie wpływa, aż tak bardzo negatywnie na  codzienne funkcjonowanie.

Zobacz również opis choroby: Niedobór hormonu tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoczynności: pierwotną i wtórną. Pierwotna powstaje w związku z chorobami tarczycy, a wtórną wywołuje uszkodzenie przysadki lub podwzgórza. Choroba stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet.... czytaj więcej

Objawy niedoboru jodu

Z całej zawartości jodu w organizmie, aż 80% ulokowane jest w tarczycy. Pierwiastek ten jest przyswajany z nie tylko jedzenia, ale też może zostać zaabsorbowany z powietrza przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy