Braku kontroli nad samym sobą
Ujawniać się to może w różny sposób, dla każdego w zupełnie inny. Jedni mogą być zbyt podenerwowani, inni natomiast śpiący, apatyczni i obojętni.
Reakcje układu przywspółczulnego:
Hipoglikemia objawia się poprzez nudności, silne uczucie głodu oraz ogólne zmęczenie organizmu.
Ze strony układu współczulnego odczuwamy:
Niepokój, zlewne poty, tachykardię, drżenie mięśni oraz rozszerzenie źrenic.
Przy niedoborze cukru odczuwamy nagłą senność, rozdrażnienie, drgawki, zaburzenie widzenia – często zdarza się podwójne widzenie. Występuje też zaburzenie krążenia i układu oddechowego.
Sygnały te informują chorego o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Należy jak najszybciej podjąć działania zaradcze, w celu podwyższenia poziomu cukru. Osoby cierpiące na cukrzyce powinny nosić zawsze przy sobie, coś słodkiego, bądź specjalne środki mające na celu wyrównanie poziomu cukru we krwi.
W przypadku braku interwencji, może dojść nawet do zaburzeń funkcji mózgu, zaburzeń neurologicznych, a ostatecznie do utraty przytomności z towarzyszącymi drgawkami. Skutkiem hipoglikemii może być nawet śmierć.
Zobacz również opis choroby: Niedobór glukozy
Objawy niedoboru cukru
Hipoglikemia to stan, w którym dochodzi do niedostatecznego docukrzenia organizmu. Poziom glukozy spada wówczas poniżej 55mg/dl Zjawisko to często towarzyszy osobom chorym na cukrzyce. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ może prowadzić nawet do cukrzycy.... czytaj więcej
Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej
Brak komentarzy