Przejściowe objawy niedoboru estrogenów
Niedobór estrogenów może bardzo szkodliwie wpłynąć na twoje zdrowie.
Gdy nie będzie ich wystarczająco dużo w twoim organizmie, prawdopodobnie pierwszym co w związku tym zaobserwujesz, będzie spadek libido.
Niechęć do aktywności seksualnej będzie ci towarzyszyć przez cały czas, nawet w sytuacjach w których nigdy nie występowała. Wystąpić również mogą nieregularności lub całkowity zanik cyklu miesiączkowego.
Do innych możliwych zmian somatycznych możemy zaliczyć:
- bóle i zawroty głowy,
- suchość skóry i błon śluzowych,
- bóle kości,
- kołatania serca,
- zaparcia,
- bolesne oddawanie moczu.
Do kolejnych objawów zalicza się zmiany naczynioruchowe, które przejawiają się nagłymi uderzeniami gorąca lub zimnymi potami. Nie należą one do bardzo poważnych problemów, ale mogą okazać się bardzo nieprzyjemne.
Zmiany mogą nastąpić również w psychice. Możesz odczuwać obniżenie nastroju, a także chęć do płaczu bez szczególnej przyczyny, z kolei innym razem będziesz bardzo pobudzona.
Objawy długotrwałego braku estrogenów w organizmie
Gdy niedoborów estrogenów będzie długotrwały w organizmie do powyższych objawów dołączą również i inne, takie jak:
- przybranie na wadze, zmiana sylwetki na bardziej męską,
- depresja,
- zmiany demencyjne,
- choroby układu krążenia,
- zmiany wsteczne skóry,
- osteoporoza.
Brak estrogenów może wywołać poważne zaburzenia w twoim organizmie dlatego nie powinnaś ignorować żadnych objawów z nim związanych.
W razie zaobserwowania zmian udaj się na badania, a jeśli poziom hormonów żeńskich jest zbyt niski zasięgnij opinii lekarza. Specjalista zaleci bowiem właściwą terapię w celu uzupełnienia braków estrogenu.
Zobacz również opis choroby: Niedobór estrogenów
Osteoporoza: taka sama prewalencja
Dwadzieścia procent kobiet oraz blisko cztery procent mężczyzn w wieku 50 lat i więcej jest diagnozowanych jako chorych na osteoporozę, podsumowuje ostatni raport Statistique Canada. czytaj więcej
Badanie krwi może wykryć zespół Downa
Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej
Brak komentarzy