Stresujący dzień
Niski poziom dopaminy wpływa przede wszystkim na układ nerwowy. Osoba z obniżoną ilością tego hormonu jest nerwowa, nadpobudliwa, niespokojna. Odczuwa tzw. lęk społeczny, czuje się zagrożona.
Jest jej znacznie trudniej radzić sobie w sytuacjach stresujących, zwłaszcza w pracy. Dopamina pozwala bowiem zachować przytomność umysłu i jasność myślenia. W sytuacjach stresogennych pomaga skoncentrować się na najważniejszych informacjach, podczas gdy wszystkie inne czekają na swoją kolej.
Jej niedobór powoduje silne uczucie frustracji, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Zwiększona koncentracja sprawia, iż wszystko wydaje nam się prostsze i łatwiejsze. Pozwala również na większą kontrolę tego, co dzieje się wokół nas. Osoba skoncentrowana na danej czynności czy zadaniu ma poczucie panowania nad sytuacją.
Obniżony poziom dopaminy uniemożliwia skupienie się nad zadaniem czy wykonywaną czynnością. Powoduje rozkojarzenie, sprawia, iż stajemy się nerwowi i niespokojni. Zamiast skoncentrować się na konkretnej czynności, uciekamy myślami w inne rejony. Skutkuje to rozdrażnieniem i frustracją.
Problemy z pamięcią
Dopamina bierze udział w procesie, który nazwać możemy uwrażliwianiem szlaków nerwowych. W dużym skrócie oznacza to, iż hormon ten bierze udział w tworzeniu śladów w naszej pamięci. W przypadku niedoboru dopaminy możemy mieć trudności w odnalezieniu w pamięci tego, co już kiedyś zapamiętaliśmy. Aby do tego wrócić, będziemy musieli utrwalić to w pamięci raz jeszcze.
Zespół niespokojnych nóg
U osób cierpiących na obniżony poziom dopaminy dochodzi czasami do tzw. zespołu niespokojnych nóg. Schorzenie to objawia się uczuciem zmęczenia i niepokoju w kończynach dolnych. Zaobserwować można drętwienie, mrowienie pod skórą, a także swędzenie. Ogólnie powiedzieć można o nieprzyjemnych wrażeniach zlokalizowanych w nogach. Dolegliwości tej towarzyszy czasami bezsenność.
Co istotne, symptomy występują podczas spoczynku i ustępują w przypadku ruchu. Osoby dotknięte zespołem niespokojnych nóg podkreślają konieczność ruszenia się z miejsca, aby załagodzić dotkliwe objawy.
Niedobór dopaminy uderza przede wszystkim w zdrowie psychiczne. Obniżona zdolność koncentracji czy trudności w radzeniu sobie ze stresem powinny wywołać u nas wzmożoną czujność.
Zobacz również opis choroby: Niedobór dopaminy
Objawy zespołu napięcia przedmięsiączkowego
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bardzo różne. Ich nasilenie i czas trwania dopasowuje się indywidualnie do każdej kobiety. Z reguły z pojawieniem objawów PMS mamy do czynienia w drugiej fazie cyklu płciowego. Początek krwawienia miesiączkowego przyczynia się do ich ustąpienia.... czytaj więcej
Objawy rdzeniowego zaniku mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej
Brak komentarzy