Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy hiperkalcemii

Wapń jest bardzo istotnym składnikiem dla kości. Jest to minerał, który odpowiada również m.in. za krzepnięcie krwi oraz za prawidłowe skurcze mięśni. Jego zbyt wysokie stężenie, nie jest jednak stanem odpowiednim dla funkcjonowania organizmu. Nadmiar wapnia manifestować się może m.in. objawami ze strony układu pokarmowego, dawać objawy mięśniowo-nerwowe i skutkować zaburzeniami czynności nerek.

Zobacz również opis choroby: Hiperkalcemia - nadmiar wapnia

Kiedy mamy do czynienia ze zwiększonym stężeniem wapnia w surowicy krwi ale jest to nieznaczny odstęp od normy, wtedy organizm może nie dawać żadnych sygnałów ostrzegawczych w postaci objawów hiperkalcemii. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia jedynie z objawami choroby podstawowej, która leży u źródła podniesionego stężenia wapnia w surowicy.

Inaczej jest gdy mamy do czynienia z umiarkowanym podniesionym stężeniem wapnia lub ciężką hiperkalcemią. Wtedy występują objawy zespołu hiperkalcemicznego. W ciężkiej postaci hiperkalcemii może dojść do tzw. przełomu hiperkalcemicznego.

Wśród dolegliwości wchodzących w skład objawów zespołu hiperkalcemicznego, wymienia się zaburzenia ze strony czynności nerek. Możemy mieć wtedy do czynienia z wielomoczem, zwiększonym wydalaniem wapnia z moczem, co z kolei może doprowadzić do kamicy moczowej oraz wapnicy nerek.

Objawami hiperkalcemii mogą być również dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Utrata łaknienia, nudności, wymioty, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, kamica dróg żółciowych.

W skład zespołu hiperkalcemicznego zalicza się również takie choroby jak nadciśnienie tętnicze i tachykardia. Objawem hiperkalcemii jest również nadwrażliwość na glikozydy naparstnicy.

Objawy hiperkalcemii odczuwane są także od układu nerwowo-mięśniowego. Odczuwane jest osłabienie mięśni, wzmożenie odruchów ścięgnistych oraz przemijające porażenie mięśni twarzy.

Objawem hiperkalcemii są również: ból głowy, depresja, zaburzenia orientacji, senność, a nawet śpiączka. Zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi może doprowadzić do odwodnienia. Z tej przyczyny odwodnienie zaliczamy również do zespołu hiperkalcemicznego.

Przełom hiperkalcemiczny, do którego dochodzi w ciężkiej hiperkalcemii (zwykle powyżej 3,75 mmol/l), objawia się zaburzeniem świadomości, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, zaburzeniami rytmu serca, wielomoczem oraz odwodnieniem. Więcej na temat objawów przełomu hiperkalcemicznego możena przeczytać TUTAJ

Zobacz również opis choroby: Hiperkalcemia - nadmiar wapnia

Objawy niedoboru wapnia

Wapń odgrywa ważna rolę dla naszych kości. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka rodzi negatywne konsekwencje dla stanu naszych kości. Osłabienie kości jest podstawowym objawem niedoboru wapnia. czytaj więcej

Objawy przełomu hiperkalcemicznego

Przełom hiperkalcemiczny oznacza stan bezpośredniego zagrożenia życia. Powoduje go wysokie stężenie wapnia w surowicy krwi. Jedną z głównych przyczyn przełomu hiperkalcemicznego jest nierozpoznana nadczynność przytarczyc. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy