Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób tarczycy

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł znajdujący się w organizmie każdego człowieka. Jego główna funkcja polega na produkcji hormonów, takich jak: tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać, że z tarczycą dzieje się coś złego.

Zobacz również opis choroby: Choroby tarczycy

Tarczyca inaczej nazywana jest gruczołem tarczowym i znajduje się na szyi po obydwóch stronach krtań i leży pod górnym odcinkiem tchawicy. Tarczyca spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka, np. wpływa na jego wzrost i rozwój, a hormony, które są przez nią produkowane kontrolują i regulują funkcjonowanie organizmu człowieka.

Nie należy bagatelizować żadnych objawów, które mogą wskazywać, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Przy chorobach tarczycy, takich jak niedoczynność, nadczynność, zapalenia, wole, nowotwory, pojawiają się różne objawy.

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy bardzo często przypominają objawy innych dolegliwości, a to powoduje, że choroba jest czasami nierozpoznawana. Takimi pierwszymi objawami są zaburzenia pamięci, senność, zmęczenie oraz trudności z koncentracją. Kolejne pojawiające się objawy to uczucie chłodu, marznięcie, sucha i blada skóra. Dochodzi również do zaparć, obrzęku twarzy i powiek, łamliwości włosów, trudności z widzeniem przy złym oświetleniu, rogowacenia naskórka, przeważnie na łokciach i kolanach, a także do zwiększenia masy ciała i zwolnienia pracy serca. Jej objawem może być także zmniejszenie się sprawności intelektualnej i pojawienie się stanów depresyjnych. U mężczyzn może dojść do zmniejszenia popędu i impotencji. Natomiast u kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, obfite miesiączki, dochodzi do zmniejszenia płodności, a w związku z tym mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę lub problemy w czasie ciąży. Kobiety w ciąży z niedoczynnością mogą mieć anemię, nadciśnienie, pojawia się ryzyko poronienia, krwotoku poporodowego, przedwczesnego porodu, a także może dojść do urodzenia martwego dziecka. Dziecko kobiety z niedoczynnością będzie się słabiej rozwijać. Natomiast w przypadku osób starszych o niedoczynności tarczycy mogą świadczyć nastroje depresyjne, szybkie marznięcie, osłabienie słuchu i pamięci. U dzieci powyżej drugiego roku życia dochodzi do osłabienia, trudności w nauce oraz zahamowania wzrostu i rozwoju płciowego. W celu wykrycia wrodzonej niedoczynności tarczycy, w trzeciej dobie życia dziecka, wykonywane jest badanie stężenia TSH.

Natomiast w przypadku utajonej niedoczynności tarczycy, tzw. subklinicznej objawy mogą być przypisane innej chorobie. Pojawiają się nastroje depresyjne, zmęczenie, osłabienie, wzrost wagi ciała, suchość skóry, szybkie marznięcie, zwolnione tempo myślenia, w związku ze wzrostem cholesterolu i trójglicerydów we krwi istnieje większe ryzyko miażdżycy oraz zawału serca. U kobiet, które są w wieku rozrodczym nie pojawiają się żadne objawy, ale może ona spowodować problemy z zajściem w ciążę, może wpływać negatywnie na przebieg ciąży oraz powodować gorszy rozwój umysłowy dziecka.

Objawy nadczynności tarczycy

W przypadku nadczynności tarczycy dochodzi do spadku masy ciała pomimo apetytu, a także zwiększa się potliwość, odczuwanie gorąca i pojawia się tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca oraz zahamowanie wzrostu. Osoby z nadczynnością stają się nerwowe, niespokojne, pobudzone, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej, drżenia rąk, a czasami też nóg. Pojawiają się również biegunki, a kobiety nie mają miesiączki lub są one bardzo skąpe. Objawy te mogą się pojawić przy chorobie Gravesa ? Basedowa oraz wolu guzkowym. Dodatkowo w chorobie Gravesa ? Basedowa może dojść do powiększenia się tarczycy                    i powstania wola, pojawia się wytrzeszcz oczu i obrzęk przedgoleniowy. Nadczynność tarczycy u kobiet w ciąży jest niebezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, a jej objawy to spadek masy ciała, nadpobudliwość emocjonalna, brak odpowiedniego przyrostu na wadze,           a także zła tolerancja ciepła. Może pojawić się ryzyko nadciśnienia, przedwczesnych porodów, samoistnych poronień. Dziecko będzie miało niższą wagę urodzeniową, pojawia się większe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych oraz większa śmiertelność okołoporodowa.

Objawy wola obojętnego

Bardzo często wole obojętne nie dają żadnych objawów lub są one niewielkie. Jeśli wole jest duże mogą pojawić się objawy, które będą związane z uciskiem. W związku z uciskaniem tchawicy przez wola może pojawić się duszność. Kolejnym objawem jest chrypa oraz zwężenie przełyku, a to będzie utrudniać przełykanie.

Objawy zapalenia tarczycy

Przy ostrym zakaźnym zapaleniu tarczycy pojawia się osłabienie i podwyższona temperatura ciała. Następnie pojawia się obrzęk, ból tarczycy, trudności z przełykaniem, staje się ona twarda, gorąca, uczulona na dotyk i dochodzi do jej zropienia oraz zaczerwienienia nad nią skóry.

Natomiast w podostrym zapaleniu tarczycy nazywanym chorobą de Quervaina pojawia się ból szyi, który zazwyczaj promieniuje do ucha, ale w niektórych przypadkach może to być tylko ból uszu albo zębów. Występuje gorączka, osłabienie, dochodzi do obrzmienia tarczycy i staje się ona twarda. W pierwszych tygodniach choroby mogą pojawić się objawy nadczynności tarczycy, czyli chudnięcie, drżenie rąk, biegunka, kołatanie serca, a w niektórych przypadkach stwierdza się przemijającą niedoczynność tarczycy, czyli pojawiają się zaparcia, depresja, suchość skóry, obrzęk twarzy, szybkie marznięcie.

Bardzo często w przewlekłym zapaleniu tarczycy spotykana jest choroba Hashimoto. Choroba ta jest chorobą bezobjawową i z tego powodu bardzo wiele osób nie wie, że ma takie schorzenie, a jest diagnozowana, gdy dochodzi do poważnych problemów z tarczycą, ponieważ jest chorobą o przebiegu postępującym. Objawy, które mogą się pojawiać są zazwyczaj konsekwencją niedoczynności tarczycy, którą tą chorobę może powodować. Objawy, które mogą się pojawić to uczucie ciągłego zmęczenia, rozdrażnienie, przygnębienie, sucha skóra, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, wzrost wagi ciała, szybkie marzniecie, dochodzi do zmian w tarczycy i może pojawić się wole.

Objawy nowotworów tarczycy

Objawy, które mogą wskazywać na raka tarczycy to powiększone węzły chłonne szyi, pojawienie się guzków tarczycy, mogą one być pojedyncze lub mnogie, a także mogą rosnąć. W wyniku podrażnienia strun głowowych pojawia się chrypka, ale również dochodzi do trudności w połykaniu, duszności.

Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać na choroby tarczycy. Należy udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie mógł postawić właściwą diagnozę, a to pozwoli rozpocząć odpowiednie leczenie.

Autor: Ilona Górecka

Zobacz również opis choroby: Choroby tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoczynności: pierwotną i wtórną. Pierwotna powstaje w związku z chorobami tarczycy, a wtórną wywołuje uszkodzenie przysadki lub podwzgórza. Choroba stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet.... czytaj więcej

Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Obniżenie ich działania hamuje fizyczne i psychiczne procesy zachodząc... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy