W zależności od tego, który z gruczołów wykazuje nadczynność lub niedoczynność pacjenci zauważyć mogą u siebie różne objawy.
Nieustające pragnienie
Jeśli mimo dziennego dostarczania organizmowi około trzech litrów płynów, ciągle czujesz pragnienie, może to oznaczać, że cierpisz z powodu niedoboru hormonu trzustki ? insuliny. Odpowiedzialna jest ona za transportowanie cukru do komórek i magazynowanie glukozy w mięśniach oraz wątrobie.
Kiedy proces ten nie ma miejsca, w naszej krwi gromadzi się zbyt wiele cukru, którego organizm próbuje się pozbyć wraz z moczem (aby nie doszło do odwodnienia, obserwujemy u siebie wzmożone pragnienie). Do innych objawów cukrzycy należą: nocne skurcze łydek, wyraźny spadek wagi (przy dużym apetycie), senność, ciężko gojące się rany.
Wytrzeszcz oczu
Z chorobą Gravesa-Basedowa mamy do czynienia w przypadku nadczynności tarczycy, we krwi chorego zauważalny jest wyraźny wzrost tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Gałki oczne ulegają powiększeniu i wysunięciu, na szyi pojawia się wole. Pacjenci chudną oraz skarżą się na kołatanie serca, ciągłe uczucie gorąca oraz ogólne rozdrażnienie. Mają nieregularne tętno i trudności z zasypianiem.
Prolactinoma
Ma miejsce, kiedy we krwi występuje podwyższone stężenie prolaktyny, produkowanej przede wszystkim w przysadce mózgowej. Wśród pojawiających się objawów wymienić możemy:
- u kobiet - zaburzenia płodności, wtórny brak miesiączki, osteopenia/osteoporoza, mlekotok
- u mężczyzn - zaburzenia płodności, ginekomastia, zaburzenia erekcji i libido, osteopenia/osteoporoza.
Akromegalia
Związana jest z nieprawidłowym działaniem przysadki, która nadmiernie produkuje hormon wzrostu. Objawy przerostu pojawiają się przede wszystkim na rękach i stopach. Chorzy uskarżają się na bóle stawów, głowy, ogólne zmęczenie i osłabienie. Może pojawić się bezdech senny oraz zaburzenia widzenia, polipy jelita grubego, kardiomegalia, nadmierne owłosienie oraz wzmożona potliwość.
Choroba Addisona
Wiąże się ze zmniejszoną produkcją w nadnerczach kortyzolu oraz aldosteronu. Wśród typowych objawów pojawia się: zmęczenie, biegunka, nudności, wymioty, niedociśnienie, depresja, brak apetytu, osłabienie. Na skórze chorego, szczególnie w okolicach eksponowanych na działanie słońca, mogą pojawić się przebarwienia tzw. melasma suprarenale.
Choroba Hashimoto
Zdecydowanie częściej cierpią z jej powodu kobiety i związana jest z niedoczynnością gruczołu tarczowego. Wśród jej objawów możemy wymienić: brak tolerancji na zimno, zmęczenie, bóle stawów oraz mięśni, powiększenie tarczycy (wole), tycie, zwolnioną pracę serca czy wypadanie włosów.
Nie możemy jednak zapomnieć, że dopiero szczegółowe badania przeprowadzone przez lekarza endokrynologa dadzą nam pewność co do schorzenia, na jakie cierpimy. Nie powinniśmy nigdy zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli pojawią się wyraźnie niepokojące nas objawy.
Zobacz również opis choroby: Choroby endokrynologiczne
Objawy wytrzeszcz oka
Objawami wytrzeszczu jest ograniczona ruchomość oka oraz obrzęk powieki. Powoduje to zwiększanie się gałki i wydostawanie się jej z oczodołu. Często staje się ona przekrwiona. Dotyczy to również spojówki.Kiedy osoba porusza okiem odczuwa ból.... czytaj więcej
Objawy chorób dziąseł
Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej
Brak komentarzy