Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób endokrynologicznych

Endokrynologia to dział medycyny, którego przedmiotem zainteresowania są choroby gruczołów dokrewnych, wydzielających hormony. Głównym zadaniem owych substancji chemicznych jest regulacja procesów zachodzących w naszym organizmie. Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne występują w związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki, tarczycy, przysadki mózgowej oraz nadnercza.

Zobacz również opis choroby: Choroby endokrynologiczne

W zależności od tego, który z gruczołów wykazuje nadczynność lub niedoczynność pacjenci zauważyć mogą u siebie różne objawy.

Nieustające pragnienie

Jeśli mimo dziennego dostarczania organizmowi około trzech litrów płynów, ciągle czujesz pragnienie, może to oznaczać, że cierpisz z powodu niedoboru hormonu trzustki ? insuliny. Odpowiedzialna jest ona za transportowanie cukru do komórek i magazynowanie glukozy w mięśniach oraz wątrobie.

Kiedy proces ten nie ma miejsca, w naszej krwi gromadzi się zbyt wiele cukru, którego organizm próbuje się pozbyć wraz z moczem (aby nie doszło do odwodnienia, obserwujemy u siebie wzmożone pragnienie). Do innych objawów cukrzycy należą: nocne skurcze łydek, wyraźny spadek wagi (przy dużym apetycie), senność, ciężko gojące się rany.

Wytrzeszcz oczu

Z chorobą Gravesa-Basedowa mamy do czynienia w przypadku nadczynności tarczycy, we krwi chorego zauważalny jest wyraźny wzrost tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Gałki oczne ulegają powiększeniu i wysunięciu, na szyi pojawia się wole. Pacjenci chudną oraz skarżą się na kołatanie serca, ciągłe uczucie gorąca oraz ogólne rozdrażnienie. Mają nieregularne tętno i trudności z zasypianiem.

Prolactinoma

Ma miejsce, kiedy we krwi występuje podwyższone stężenie prolaktyny, produkowanej przede wszystkim w przysadce mózgowej. Wśród pojawiających się objawów wymienić możemy:

  • u kobiet - zaburzenia płodności, wtórny brak miesiączki, osteopenia/osteoporoza, mlekotok
  • u mężczyzn - zaburzenia płodności, ginekomastia, zaburzenia erekcji i libido, osteopenia/osteoporoza.

Akromegalia

Związana jest z nieprawidłowym działaniem przysadki, która nadmiernie produkuje hormon wzrostu. Objawy przerostu pojawiają się przede wszystkim na rękach i stopach. Chorzy uskarżają się na bóle stawów, głowy, ogólne zmęczenie i osłabienie. Może pojawić się bezdech senny oraz zaburzenia widzenia, polipy jelita grubego, kardiomegalia, nadmierne owłosienie oraz wzmożona potliwość.

Choroba Addisona

Wiąże się ze zmniejszoną produkcją w nadnerczach kortyzolu oraz aldosteronu. Wśród typowych objawów pojawia się: zmęczenie, biegunka, nudności, wymioty, niedociśnienie, depresja, brak apetytu, osłabienie. Na skórze chorego, szczególnie w okolicach eksponowanych na działanie słońca, mogą pojawić się przebarwienia tzw. melasma suprarenale.

Choroba Hashimoto

Zdecydowanie częściej cierpią z jej powodu kobiety i związana jest z niedoczynnością gruczołu tarczowego. Wśród jej objawów możemy wymienić: brak tolerancji na zimno, zmęczenie, bóle stawów oraz mięśni, powiększenie tarczycy (wole), tycie, zwolnioną pracę serca czy wypadanie włosów.

Nie możemy jednak zapomnieć, że dopiero szczegółowe badania przeprowadzone przez lekarza endokrynologa dadzą nam pewność co do schorzenia, na jakie cierpimy. Nie powinniśmy nigdy zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli pojawią się wyraźnie niepokojące nas objawy.

Zobacz również opis choroby: Choroby endokrynologiczne

Objawy wytrzeszcz oka

Objawami wytrzeszczu jest ograniczona ruchomość oka oraz obrzęk powieki. Powoduje to zwiększanie się gałki i wydostawanie się jej z oczodołu. Często staje się ona przekrwiona. Dotyczy to również spojówki.Kiedy osoba porusza okiem odczuwa ból.... czytaj więcej

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy