Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy cholestazy ciężarnych

Choroba ta dotyka wyłącznie kobiety w ciąży. Jest rzadką przypadłością, ale bardzo niebezpieczną dla dziecka. Pojawia się na skutek nadwrażliwości na wzrost hormonów płciowych i zatrzymaniu żółci w wątrobie. Objawia się przede wszystkim nieznośnym świądem ciała. Czym jeszcze?

Zobacz również opis choroby: Cholestaza ciężarnych

Uciążliwe swędzenie

Dolegliwości związane z cholestazą nie są groźne dla kobiety, ale za to bywają bardzo uciążliwe. Dokuczają i nie pozwalają na wykonywanie wielu czynności.

Pojawiają się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, kiedy nadwrażliwość na wysokie stężenie hormonów (estrogenów i progesteron) jest szczególnie nasilona.

Głównym objawem jest świąd skóry, obejmujący najpierw dłonie i stopy. Z czasem rozprzestrzenia się na inne partie ciała, takie jak tułów, brzuch, szyję oraz twarz.

Zobacz inne możliwe przyczyny świądu skóry: Swędzenie skóry całego ciała bez wysypki

Może pojawić się już w 25. tygodniu ciąży, czyli w trzecim trymestrze (rzadziej przed 20 tygodniem). Nasila się wraz z rozwojem płodu, a najbardziej dokuczliwy jest na kilka dni przed porodem oraz wieczorem i w nocy. Często bywa przyczyną bezsenności i trudności z zasypianiem.

Świąd wynika z zastoju żółci w wątrobie i stężenia kwasów żółciowych, ponieważ enzymy wątrobowe nie nadążają z prawidłowym rozkładem hormonów. Ponadto sole kwasów żółciowych działają drażniąco na organizm. Gromadzą się w podskórnej tkance tłuszczowej i również powodują swędzenie.

Przeczosy i inne dolegliwości

Powstają tzw. przeczosy, czyli zmiany skórne spowodowane ciągłym drapaniem swędzących miejsc. Wątroba jest powiększona, a u 20% chorych kobiet między 1?4 tygodniem od ustąpienia swędzenia diagnozuje się żółtaczkę.

Objawom mogą towarzyszyć również mdłości, wymioty, utrata apetytu i łaknienia oraz ciemny mocz i jasny stolec. Są to rzadsze symptomy, ale ich również nie należy bagatelizować. Ze względu na gorsze wchłanianie witaminy K, która jest odpowiedzialna za krzepnięcie, ryzyko krwotoku po porodzie jest znacznie podwyższone.

Ustąpienie choroby lub przedwczesny poród

Im bliżej rozwiązania, tym mniejsze nasilenie objawów. Poziom estrogenów spada, dlatego choroba ustępuje delikatniej. Poród przebiega naturalnie, a cholestaza całkowicie zanika do trzech tygodni po urodzeniu dziecka. Istnieje jednak duże ryzyko jej ponownego wystąpienia przy kolejnej ciąży.

W przypadku zaostrzenia świądu, pogorszenia wyników badań, złego samopoczucia matki i dziecka, czy podejrzenia niedotlenienia płodu lekarz może podjąć decyzję o wywołaniu przedwczesnego porodu lub wykonania cesarskiego cięcia.

Konieczne badania

Należy pamiętać, że nie każde swędzenie jest niepokojące. Świąd może być także skutkiem alergii, grzybicy lub świerzbu. Jeżeli jest uporczywy i trwa kilka dni, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Przeprowadzenie tzw. prób wątrobowych (ASPAT, AIAT, kontrola fosfatazy alkalicznej i bilirubiny) pozwoli wykluczyć inne choroby i stwierdzić wystąpienie cholestazy. Jeżeli wcześnie zareagujemy, leczenie będzie efektywniejsze i unikniemy zagrożenia życia płodu.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Cholestaza ciężarnych

Objawy toksoplazmozy w ciąży

Toksoplazmoza bardzo często przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach nie ma też w jej przypadku żadnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna staje się jednak dla osób z obniżoną odpornością oraz ciężarnych, a ściślej rzecz biorąc, dla ich nienarodzonych dzieci.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia przydatków w ciąży

Stan zapalny przydatków wywołany jest przez drobnoustroje, które z pochwy i macicy przedostają się do jajowodów. Rozwój zapalenia przydatków ułatwia miesiączka, poród, poronienie czy zabiegi takie jak łyżeczkowanie, dlatego bardzo duże znaczenie ma higiena osobista.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy