Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nadmierne pocenie się

Pocenie się należy uznać za problem tylko wtedy, gdy nie występuje ono wcale lub jest nadmierne. Na przyczynę chorobową może wskazywać również dziwny zapach potu. Gdy pojawia się nadmierne pocenie się, nie musi koniecznie być to objaw choroby. Często jednak jest ono objawem infekcji, choroby serca, a nawet nowotworu.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się pomaga chłodzić organizm. Ten mechanizm widać najlepiej podczas wykonywania zwiększonego wysiłku fizycznego. Wtedy temperatura w organizmu podnosi się i aby temu zapobiec ciepło musi zostać usunięte z organizmu. Dokonuje to się poprzez schłodzenie zewnętrznej powierzchni skóry. Pot osiada na skórze, wyparowuje z niej, odbierając w ten sposób ciepło, i dzięki temu powierzchnia skóry ulega ochłodzeniu. Pot pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała.

Drugi powód pocenia się związany jest z faktem, że pot swoim składem przypomina mocz. Wraz z moczem wydalane są substancje będące wynikiem przemiany materii oraz toksyczne dla organizmu. Podobnie jest z potem. Gdy pocimy się, wtedy wydalamy niepotrzebne substancje z organizmu. Organizm używa potu także do regulowania równowagi elektrolitowej poprzez usuwanie soli i innych pierwiastków.

Co wywołuje zwiększoną potliwość?

Zwiększone pocenie się może wywołać wszystko, co ogrzewa ciało. Jest to wysiłek fizyczny, alkohol, kofeina, palenie papierosów i pikantne potrawy. Wraz ze zwiększającą się temperaturą powietrza wzrasta potliwość. Co ciekawe wysoka wilgotność powietrza upośledza mechanizm chłodzenia się organizmu. W wilgotnym klimacie jest większe ryzyko przegrzania i odwodnienia, ponieważ ciało poci się bardziej ale nie dochodzi do parowania, co powoduje podniesienie ciepłoty ciała.

Innym powodem zwiększonego pocenia się jest stres. Stres wydziela adrenalinę, związek chemiczny, który ma wpływ na wydzielanie się potu. Nerwowość lub niepokój sprawiają, że się pocimy. Jest to reakcja, która ma przygotować organizm na ewentualny proces chłodzenia, gdyby doszło do walki lub ucieczki, a związku z tym zwiększeniem wytwarzania ciepła.

Warto również zaznaczyć, że nadmierne pocenie się może mieć podłoże genetyczne i nie musi być objawem złego stanu zdrowia. Po prostu niektóre osoby mają skłonność do bardziej intensywnego pocenia się a inne pocą się mniej.

Nadmierne pocenie się a choroby

Najczęściej pocenie się jest wynikiem zwiększonej ciepłoty ciała, zwykle w wyniku infekcji. Pocenie się podczas gorączki jest sytuacja pożądaną - nie należy podejmować żadnych działań ograniczających pocenie się podczas infekcji. Powodem jest też nadmierne wydzielanie tyroksyny, co może być objawem chorób tarczycy. Również wydzielanie nadmiernej ilości wspomnianej wyżej adrenaliny powoduje nadmierne pocenie się, a to z kolei może być związane np. z chorobami serca. Strach i niepokój zwiększa pocenie się, a w sytuacji gdy mamy do czynienia z chorobami serca, może uruchomić się wewnętrzny mechanizm wywołujący lęk, co z kolei będzie powodować nadmierne pocenie się, które jest wczesnym objawem chorób serca.

Nadmierne pocenie się związane jest z otyłością i nadwagą. Osoby otyłe lub z nadwagą mają zwiększoną warstwę izolacyjną w postaci tkanki tłuszczowej, co powoduje hamowanie wydalania ciepła i tym samym temperatura ciała podnosi się, co z kolei wyzwala pocenie się.

Nadmierne pocenie się jest objawem nadczynności tarczycy. Gdy pocenie się jest objawem tej choroby, wtedy poty nasilają się podczas dnia. Samo nadmierne pocenie się nie świadczy o problemach z tarczycą. Chorobie towarzyszy oprócz potliwości szereg innych objawów.

Obfite poty mogą wystąpić u osób chorych na cukrzycę. Dzieje się tak, gdy poziom cukru nagle znacznie się obniży. Intensywne nagłe poty pojawiają się również podczas zawału serca. Wtedy pojawia się piekący silny ból za mostkiem. Intensywne pocenie się pojawia się również u osób z chorobą Parkinsona. Obfite poty pojawiają się też w przebiegu gruźlicy wraz ze wzrostem temperatury oraz kaszlem.

Nadmierna potliwość jest jednym z objawów akromegalii. Jest to choroba związana z nadmiernym wydzielanie hormonu wzrostu. Objawy tej choroby to przede wszystkim stopniowe  zmiany wyglądu zewnętrznego.

Nadmierne pocenie się może być oznaką nowotworu. Najczęściej nadmierne pocenie się jest objawem nowotworów układu chłonnego, takich jak białaczka, chłoniaki i ziarnica. Odwrotnie niż jest to w przypadku nadczynności tarczycy, kiedy to poty nasilają się w dzień, w przypadku nowotworów układu chłonnego, mamy do czynienia z nocnymi potami. Nadmierne pocenie się jest także objawem raka trzustki.

Nadmierne pocenie się może być również oznaką chorób ośrodkowego układu nerwowego. Wskazówką, że podłoże problemu jest neurologiczne, są poty występujące np. tylko po jednej stronie ciała lub tylko w jakimś określonym rejonie ciała.

Jak zmienia się nasze ciało wraz ze starzeniem się?

Tempo starzenie się organizmu człowieka jest zróżnicowane. W zależności od osoby może być ono szybsze lub wolniejsze. Niestety jest to proces nieuchronny. Zróżnicowane jest też tempo starzenia się poszczególnych narządów i układów funkcjonujących w organizmie człowieka.... czytaj więcej

Grypa ptasia rozprzestrzenia się w Azji i może się przenieść także do nas

Po oznakach możliwej ekspansji geograficznej przypadków ptasiej grypy, wywołanej mutującym szczepem wirusa w Azji, FAO zaleca zaostrzony nadzór i czujność. Jakie jest ryzyko? czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy